نکاتی در رابطه با دکوراسیون آشپزخانه

توسط
در دسته‌بندی نشده

آیا به محيط زندگى خود اهميت مى دهيد؟ آیا دوست دارید در محیطی که زندگی میکنید از لحاظ روحی و روانی آرامش دهنده باشد؟ مى دانيد اگر نوع دكوراسيون منزلتان را به سليقه خود طراحى كنيد، تاثير زیادی بر آرامش روح و روانتان خواهد داشت؟

امروزه آشپزخانه و بحث چگونگی چیدمان و دکوراسیون آن یکی از مهمترین بخش های مورد توجه در ساختمانها بشمار می رود چرا که آشپزخانه برخوردار از ويژگي‌هايي است كه آن را به نوعي از ميان ساير فضاهاي خانه شاخص‌تر مي‌كند.

فضای آشپزخانه در عين برخورداري از يك كاراكتر ويژه همانند ساير فضاهاي خانه، به عنوان فضايی كه بانوی خانه در آن فعالیت مداوم دارد و همچنین تمام افراد خانواده در يك زمان واحد يا در زمان‌هاي مختلف‌ در آن حضور دارند، شيوه طراحي و كيفيت‌هاي فضايي مطلوب خود را مي‌طلبد.

آشپزخانه كه از سوى نامگذاران قلب خانه ناميده مى شود، اگر از يك رنگ آميزى و چيدمان معمولى برخوردار باشد هيچ تاثيرى جز خستگى و كسالت بر روح افراد خانه به ويژه خانم ها نخواهد داشت. اگر كمى با دقت و حوصله به اين موضوع نگاه کنید متوجه خواهيد شد كه چرا اين سال ها حضور خانواده ها در رستوران ها پررنگ تر از سابق شده است. وقتى كدبانوى منزل مجبور به كار در يك آشپزخانه معمولى و غيرقابل جذاب است، چطور مى تواند براى پخت و پز حوصله به خرج دهد؟

اينجاست كه بايد سريعاً سليقه بانوى خانه اعمال شود، اگر سنتى پسند است كه با خريد چند ديگ مسى، ظروف سفالى و روميزى ترمه دوزى شده برطرف خواهد شد ولى اگر به فضاهای مدرن متمایل باشد كار كمى مشكل مى شود كه البته آن هم با چند راهکار ساده قابل اجراست:

كافى است چند قوطى رنگ گرم (زرد، قرمز، نارنجى، بنفش متمايل به قرمز) خريدارى شود. براى داشتن آشپزخانه ای مدرن لازم است كه ديوارها و كابينت ها و تمامى قفسه ها با رنگ دلخواه كه بهتر است از ميان رنگ هاى فوق انتخاب گردد، رنگ آميزى شود. اگر پنجره اى در آشپزخانه موجود است، بهتر است زوارش با رنگی متضاد ديورها رنگ آمیزی شود. پرده را نيز میتوان هم رنگ يا تلفيقى از زرد، قرمز و نارنجى انتخاب كرد. در خريد ميز و صندلى آشپزخانه هم دقت كنيد كه پايه هاى فلزى و رويه های صندلی هم رنگ با زوار پنجره داشته باشند. مثلا اگر زوار پنجره شما قرمز است رويه صندلى ها را از پارچه قرمز انتخاب كنيد.

برای آشپزخانه خود لوستری مدرن که جديداً به اشكال مختلف هندسى طراحى شده تهیه کرده و آنرا درست در بالاى ميز ناهارخورى آشپزخانه آويزان كنيد. اصولا در آشپزخانه های مدرن روی کابینت ها خلوت است و نهایتا با يك گلدان كوچك يا قرار دادن دو سه عدد ليوان فانتزى تزئین میشود.

بطور کلی برای ایجاد یک فضای مدرن شاخص های زیر را مد نظر قرار دهید:

توجه كامل به ارگونومي، استفاده از متريال و ايده هاي جديد، ايجاد تصاد در فضاها، ايجاد تعادل كاملا نامتقارن، توجه به رنگ قبل از توجه به فرم، استفاده ي حداكثري از نور، مبلمان محدود، استفاده از رنگهاي تند در كنار سفيد و سياه و خاكستري، استفاده از رنگ قرمز براي ايجاد فضاي تاكيدي، استفاده از فضاهاي مينيمال – استفاده از فضا و وسايل بصورت چند كاربري

اگر باز هم علاقه داريد توصيه هاى دقيق را براى ترتيب دادن آشپزخانه تان بشنويد به ادامه توصيه هاى ما به دقت گوش كنيد:

نور در آشپزخانه: براى تزئين آشپزخانه از نور طبيعى و مصنوعى استفاده کنید. پنجره در ارائه نور طبيعى به آشپزخانه از اهميت زيادى برخوردار است. اگر پنجره آشپزخانه تان مشرف به فضاى سبز باشد میتواند يكى از تابلوهاى آشپزخانه باشد. پنجره رابطى است بين آشپزخانه و فضاى خارج كه بهتر است در مقابل منظره اى زيبا قرار داشته باشد.

پرده در آشپزخانه: نوع جنس پرده بايد متناسب با ميزان نور داخل آشپزخانه انتخاب شود. بدین معنی که اگر آشپزخانه ما به دليل محدوديت فضاى خارج از نور زيادى برخوردار نباشد بهتر است از پرده هايى كه حالت تورى دارند استفاده گردد و در صورتى كه آشپزخانه در معرض تابش شديد نور باشدنیز پیشنهاد ما استفاده از پرده هایی است كه بتوانند جلوى نور را بگيرد. برای نورهاى مصنوعى نیز که در انواع مختلف مثل هالوژن، فلورسنت و … طراحى شده اند براى تامين نور دلخواه استفاده كرد. به طور كلى بهتر است در آشپزخانه نور مخفى باشد. معمولاً تابش نور مستقيم ناراحت كننده بوده و انعكاس زيبايى ندارد.

رنگ در آشپزخانه: نور عاملى است كه به وسيله آن رنگ ها مشاهده مى شوند. رنگ ها هر كدام پيام، حالت و خصوصيتى خاص دارند و بيان كننده شخصيت اشخاص و رساننده پيام هاى مختلفى هستند. آگاهى از اين مسائل باعث مى شود كه براى بيان احساس درونى مان از ابزار درست استفاده كنيم. اصولاً رنگ وسايل آشپزخانه بايد مناسب و آرام بخش باشد.

طرح كابينت: امروزه طرح كابينت هاى موجود در بازار بسيار متفاوت است و باید با توجه به فضای آشپزخانه ، نظر کاربر و صلاحدید طراح، طرح مناسبی برای ساخت انتخاب نمود..از جدیدترین و مدرن ترین این طرح ها استفاده از سنگ مصنوعی برای استفاده رویه کابینت، جزیره، و میز آشپزخانه میباشد.
ميز و صندلى: صندلى هاى داخل آشپزخانه بايد به دليل استفاده كوتاه مدت به راحتى جابه جا شوند. موارد كاربرد اين صندلى ها منحصراً در آشپزخانه است. ميزها در آشپزخانه اشكال مختلفى دارند. انتخاب و كاربرد هر يك از انواع ميزها با توجه به فضاى آشپزخانه و وسعت يا محدوديت آشپزخانه و همچنين سليقه افراد صورت مى گيرد. همچنین بهتر است به جای استفاده از میز، جزیره ای متناسب با طرح کابینت و رویه آن برای آشپزخانه در نظر گرفته شود و از صندلی های اپن پایه بلند استفاده نمود. بعنوان مثال اگر رویه کابینت شما از جنس سنگ مصنوعی باشد برای روی جزیره و یا حتی میز خود میتوانید از این نوع رویه ها با ابعاد دلخواه خود استفاده نمایید.

ظرفشويى و آب چكان: معمولاً در كابینت بالای ظرفشويى، آب چكان طراحى مى شود كه وسيله اى مناسب براى خشك كردن ظروف میباشد که قابل رویت نمیباشد.

گل و گياه: بهتر است براى تزئين آشپزخانه خود از گل هاى مصنوعى استفاده نكنيد چراکه آتش زا و خطرناک هستند.

مطالب مشابه

نظرات